Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?Altın, en popüler yatırım aracı iken fiyatlarının dalgalanmaya uğraması son zamanlarda değer düşüklüğü yaşaması yatırımcıların güvenini sarmıştır. Ama yine de eskiden süre gelen adetle yatırımı yapılmamaktan vazgeçilmemiştir. Bunun nedeni, düşen fiyatların tekrar yükseleceğidir. Altın fiyatlarının yükseleceğini veya düşeceğini öngörebilen yatırımcılar tüm alım – satım işlemlerinin sonucundan kâr elde ederek ayrılırlar. Bunun için değerli madenin fiyatları nelerden etkilenir, bilinmesi ve takip edilmesi yeterli olacaktır.

Peki, altın fiyatları nelerden etkilenir, gelin hep birlikte bakalım:

Piyasalarda işlem gören tüm yatırım araçlarının fiyatları genel itibariyle arz ve talebe bağlı olarak dalgalanmaktadır. Buna altın da dahildir. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse; tüketici tarafından talebi fazla olan bir ürünün arzı az veya sabit durumda ise o ürünün fiyatı artmaktadır. Çünkü kıt kaynak haline gelmiştir. Tam tersi durumda arzı fazla fakat talebi az olan bir malın değeri düşmektedir. Bu nedenle arz – talep mantığını anlamanız, alt unsurlarını bilmeniz gerekir.

Altın arzını talebini etkileyen faktörleri; küresel enflasyon, likidite, jeopolitik risk ve reel faiz oranları olmak üzere 4 ana gruba ayırabiliriz. Bunların dışında ülke ekonomilerinin değişmesine neden olan olaylar da fiyatlar üzerinde etkilidir. Özellikle 2013 yılına kadar yükseliş eğiliminde olan altın fiyatları, Amerikan Merkez Bankası tarafından alınan kararlar doğrultusunda düşüş eğilimine geçmiştir ve bu durum hala devam etmektedir. ABD’de açıklanan istihdam verisi ardından FED’in faiz arttırımına gideceği yönündeki beklentilerin artmasından dolayı günümüzde artan altın fiyatları tekrar düşüşe geçmiştir.

Altından Kazanmak için Nasıl Yatırım Yapmalı?
Öğrenmek için Tıklayın!

Altın arzını belirleyebilmek için, değerli madenin çıkarıldığı ülkelerin rezerv durumlarına bakılması gerekir. Başı Çin çekmekle beraber ardından ABD, Güney Afrika, Avustralya, Peru, Rusya ve Kanada ülkeleri gelmektedir. Bu nedenle özellikle bu ülkelerin ekonomik ve siyasi durumları, merkez bankalarında alınan kararlar sürekli takip edilmelidir. Aynı zamanda kıymetli madenin çıkarılma ve işlenme süreci içerisinde ortaya çıkan maliyetler hesaplanarak, altın fiyatlarına yansıtılır.

Peki, altın arzını ve talebini etkileyen faktörlere bakmak gerekirse;

Enflasyon Oranları

Ülke ekonomilerinde görülen durgunluk, daralma gibi evrelerde enflasyon oranları artarak, ulusal paranın değeri düşmektedir. Bu dönemlerde yatırımcılar değer düşüklüğünü kazanca çevirmek için altına yatırım yapılır. Altın düşerken alınır mı, öğrenmek için tıklayınız. Küresel enflasyonun hakim olduğu zamanlarda altın fiyatlarında artışlar meydana gelirken, olmadığı zamanlarda ise azalışlar meydana gelmektedir. Makroekonomik veriler içerisinde yer alan açıklanan enflasyon oranlarını ekonomik takvim üzerinden takip ederek, fiyatların eğilim yönünü tahmin edebilirsiniz.

Likidite (Akıcılık)

Likidite tamamen altın arzı ile ilgili bir konudur. Eğer değerli madenin arzı fazlaysa fiyatında aşırı yükselmeler beklenmez. Ama arzı az ve talebi de yüksek ise değerinde artış meydana gelecektir. Kısacası kaynağın sınırlı olup olmadığı önemlidir. Kaynak kıt ve sınırlı hale geldiği zaman örnek vermek gerekirse; 2 kilosu 4 TL’ye alınan bir malı, sınırlı hale geldiği zaman aynı paraya 2 kilonun altında alabilirsiniz.

Jeopolitik Risk

Altın üreten ülkelerde meydana gelen her hangi bir olay ekonomiyi etkilediği için altın fiyatları üzerine de etkili olacaktır. Değerli maden hemen paraya çevrilebildiği için talebi yüksektir. Dünyanın neresinde olursanız olun menkul kıymetler gibi likit bir yapıya sahip oldukları için anında konvertibl edilebilirler. Özellikle savaş zamanlarında, belirsizlik dönemlerinde altın fiyatlarında aşırı yükselişler görülür. Bunun nedeni yatırımcıların kendilerini güven altına almak için yapmış olduğu yatırımlardır.

Faiz Oranları

Faiz oranları ile altın zıt yönlü fiyat hareketine sahiptir. Bunun nedeni altından faiz elde edilememesidir. Faiz oranları artarken genellikle yatırımcılar dövizlere yönelirler. Bunun nedeni dövizlerden faiz kazancı elde edilmesidir. Bu dönemlerde altına olan talep azaldığı için fiyatlarda düşmektedir. Oranlar azaldığında ise dövizlerden vazgeçilerek, altına olan talep artar. Bu sayede altın fiyatları yükselir.

Sonuç olarak, altın fiyatları arz ve talep ilişkisine bağlı olarak değişir. Bunun için yukarıda yazmış olduğumuz unsurların takibi yapılması son derece önemlidir. Bu sayede değerli madenin fiyat oluşumları rahatlıkla tahmin edilebilir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamaları göz önünde bulundurarak da çok rahat fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle hangi zamanda alım, satım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir