Borsa Altın Yatırımı Riskleri Nelerdir? Nasıl Korunabilirim?Her yatırım piyasasında olduğu gibi risk borsa içinde geçerlidir. Yatırımcıların en büyük hatası bu riski hiçe sayarak işlemlerini gerçekleştirmesidir. Risklerin hiçe sayılması beraberinde zararı getirir. Yatırımcıların altın piyasasının risklerini bilerek, bunlardan korunma ya da azaltma yoluna gitmeleri daha başarılı yatırımları beraberinde getirir. Altın işlemleriniz için seçeneğiniz borsa ise borsada altın yatırımı riskleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve nasıl korunacağınızı öğrenmeniz gereklidir.

İşlem Riski

Piyasanın risklerini azaltmanız için öncelikle yapmanız gereken işlem riskinin farkına varmanızdır. Piyasa hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığınızda, nasıl işlem yapacağınızı bilemezsiniz ve yanlış işlemler gerçekleştirirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz işlemler hatalı olduğunda teminatlarınızda azalmalar olur ve gereksiz yere kayıplar yaşarsınız. Bu gereksiz kayıpları yaşamamak için borsada nasıl ve ne türde işlemler yapılacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunun içinde borsa hakkında verilen eğitimleri alabilirsiniz. Eğitimler için, kitapları, seminerleri, online videoları, webinar eğitimlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda demo hesaplar içerisinde bulunarak, piyasayı tanıyabilir nasıl işlem yapıldığını görebilirsiniz.

Yatırım Riskleri

Altın fiyatlarında bulunan risklerdir. Fiyatları piyasalar içerisinde etkileyebilecek ekonomik durumlardır. Bunlar; faiz oranı riski, enflasyon riski, piyasa riski, iş riski, yönetim riskidir. Bu risklerin her biri altın fiyatlarının etkilenmesine ve  dalgalanma yaşamasına sebep olmaktadır. Bu değişimlerin tahmin edilebilmesi için bu durumların takip edilmesi gereklidir. Para kazanmak istiyorsanız eğer bunlara önem vermeniz gerekmektedir.

Altın Hakkında Bilgisizlik

Borsa içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirmek için altın hakkında bilginiz olması önemlidir. İşlemlerinizde kullanacağınız altının özelliklerini bilmemeniz, etkilendiği durumlar hakkında fikir sahibi olmamanız altın pozisyonlarınıza yön vermenizi engeller. Bu durumda işlemlerinizin kayıp olma nedenlerindendir. Altının özellikleri hakkında bilgi sahibi olsanız, etkilendiği alanlar hakkında bilginiz olur. Böylelikle etkilendiği alanların takibini gerçekleştirirsiniz ve işlemlerinize oluşacak fiyatlara uygun belirlemeler yaparsınız. Bu durumda da kayıp yaşamanıza engel olabilirsiniz.

Analizler Hakkında Bilgisizlik

Altın fiyatlarının ne yönde olacağını belirleyebileceğiniz tek çare analiz yöntemleridir. Temel ve teknik analiz olmak üzere iki çeşittir. Bu analiz yöntemlerini bilmediğinizde işlemlerinizi başarılı şekilde oluşturmanız imkânsızdır. Yöntemsiz oluşturduğunuz her işlem tamamen şansa bırakılmıştır. İşlemlerde başarılı olmak için analiz yöntemlerini iyi bilmek ve bunu işlemlerde uygulamak gerekir. Teknik analiz altında sayısal veriler elde etmenizi sağlar. Analistler geçmiş fiyatların gelecekte de tekrar edileceği konusunda genelde hem fikirdirler. Buna dayanarak da geçmiş fiyatların grafikleri üzerinden analiz çeşitlerini kullanarak, gelecek fiyatlar hakkında varsayımlarda bulunmaya çalışır. Ulaşılan sonuçlar daha gerçeğe yakın ve başarılı olmaktadır.

Temel analiz ise altının etkilendiği durumları yani dünya ekonomisi, ülkeler arası ilişkiler, altına özgü etkileşimler gibi durumları içerir. Bunların araştırılması ve altının üzerindeki etkilerine karar verilmesi gerekir. Bu iki yöntem birbirinden bağımsız düşünülmesi doğru değildir. Fiyat belirlemelerinde iki yöntemi de aynı anda kullanmanız gereklidir. Bu nedenle de analiz yöntemlerinin eğitimlerini almanız ve uygulamaya geçirmeniz önemlidir. Eğitimlerini aldıktan sonra, analiz yöntemleri hakkında bilginizi sınamak için yine demo hesapları kullanabilir ve orada gerçekleştireceğiniz işlemlerde analiz yöntemlerinin başarısını görebilirsiniz.

Yatırım Vadelerinin Ayarlanamaması

Yatırım yapma planınızı oluştururken öncelikle karar vermeniz gerekenler arasında işlemlerinizin vadesi gelmektedir. Borsa piyasasında yatırım vadeleri genelde uzun belirlenir. Kısa vadeli işlemlerde riskler daha fazladır. Bu riski göze almak için yatırımcıların piyasalar hakkındaki tüm bilgilerinin tam ve deneyimlerinin fazla olması önemlidir. Böylelikle işlemlerinin kısa vadelerde neler yaşayabileceği hakkında deneyimlerine ve bilgisine dayanarak daha istikrarlı öngörüleri olabilir. Piyasa hakkında yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olmayan yatırımcıların işlemlerini uzun vadede yapması gereklidir. Uzun vadeli yatırımlar risk ve güven bakımından daha mantıklıdır.

İşlemlerin Mantığını Kavrayamamak

Borsa içerisinde işlem mantığı düşükken al, yükseldiğinde sattır. Bu mantığın uygulanması işlemlerinizde doğrudan kazancı getirir. Önemli olan burada altının fiyatının düşük olduğunu, yükselip yükselmeyeceğini nasıl anlayacağınızdır. İşte bunların belirlenmesinde araştırmalarınız ve analiz yöntemleri kullanımınız önem kazanmaktadır. Yatırım yapacağınız aracın her aşamasını değerlendirmeniz ve değerlenip değerlenmeyeceği konusunda karar vererek yatırım yapmanız gereklidir.

Sonuç olarak; altın yatırımlarınızda riskleriniz oldukça fazladır. Bu riskleri azaltmak yatırımcıların elindedir. İşlemlerini gerçekleştirmeden önce araştırmalarının ve analizlerinin eksiksiz yapılması gereklidir. Sonrasında gerçekleşen işlemlerde günlük takip önemlidir. Altın fiyatları nasıl takip edilir öğrenerek, pozisyonlarınızı bu durumlara göre yönlendirmelisiniz. Bunlar içinde aldığınız eğitimler ve uzmanlar size yardımcı olabilir. Böylelikle işlemlerinizde başarıyı artırır ve kazançlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir