ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Altın Alış Satış Değişim
Çeyrek Altın342.56350.36%0.15

Çeyrek Altın Hakkında Bilgiler

Altın yatırımcılarının son birkaç yıldır, gram ile çeyrek altın arasında kaldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sorulan sorularda ve uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, en çok bu iki altın çeşidi üzerinde durulduğu görülmektedir. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır ve alışkanlıklardan elde edilen kara kadar birçok faktör, yatırımcıyı seçim konusunda düşündürmektedir.

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri takip eden yatırımcılar ise genel olarak ons bazında ve fiziki olmayan altın yatırımını tercih etmektedir. Şimdi çeyrek altın hakkında detaylı bilgilere göz atalım:

Çeyrek Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yastık altı denen şekillerde en çok yatırımı yapılan altın türü, çeyrek altındır. Düğün, doğum gibi birçok konuda hediye amacıyla götürülmektedir. Bir gelenek haline gelen çeyrek altın, Cumhuriyet altınının dörtte biridir. 1,75 gramdır ve 18 milimetre çapa sahiptir.

22 ayar altından üretilmektedir ve içeriğinde 1,6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır. Kuyumculardaki satış fiyatı içerisinde işçilik maliyeti ve kar payı da dahildir. Aldığınız yere göre fiyat farklılığının olmasının nedeni de budur.

Çeyrek Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Çeyrek altın yatırımı için en uygun yer, kuyumcular ve bankalardır. Eğer finans piyasalarını tercih etmek istemiyorsanız geriye sadece bu iki alternatif kalıyor. Bazı kişiler eski alışkanlıklarını bırakamazlar ve uzun vadeli bir yatırım yaptıkları için her şekilde kar ederler. Bu nedenle de alış – satış farkı gibi konuları dert etmezler.

Kuyumculardan altın almadan önce fiyatlara göz atmak isteyen kişiler, biraz haber okuduktan sonra bilgi edinebilirler. Çünkü haberlerde geçen bilgiler onlara önemli bilgiler verecektir. Örneğin; çeyrek altın, genel olarak ons altın fiyatının yükselmesiyle birlikte yükselecektir. Gram altında ise bu artışı görmeme ihtimaliniz vardır. Çünkü ons altın yükselirken, Türk lirasının değer kaybetmesi gerekmektedir. Eğer böyle bir kayıp söz konusu değilse gram altın fiyatında beklediğiniz artışı göremezsiniz.

Birçok yatırımcı, az önce teknik olarak anlatmış olduğumuz olayın farkındadır. Ama teknik anlamda bu konuda bilgisi yoksa değişime anlam veremez. Bu nedenle de çeyrek altın mı, yoksa gram altın mı almak gerektiğine karar verememektedir. Bu konuda uzmanlara yöneltilen sorularda ise yukarıda açıklamış olduğum konu üzerine odaklanılmaktadır. Altın yatırımcının bu konuyu idrak etmesiyle de sorun büyük ölçüde çözülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir