CUMHURİYET FİYATLARI

Altın Alış Satış Değişim
Cumhuriyet Altını1420.001440.00%-0.07

Cumhuriyet Altını Hakkında Bilgiler

Altın yatırımında en çok talep gören altın türleri arasında Cumhuriyet altınları da yer almaktadır. Cumhuriyet altını, 10 farklı tipte üretilmektedir ve genellikle yüksek gelir gruplu kişiler tarafından tasarruf amaçlı alınmaktadır. İşçilik maliyetinin bulunmaması ve karlı bir ürün olması da herkes tarafından dikkat çeken bir özelliğidir.

Cumhuriyet altınlarının farklı türlerinin bulunması da yatırımcı çeşitliliğini artırmaktadır. Yine her yatırımcı kendi bütçesine göre bir türe sahip olabilmektedir. Bu nedenle de fiziki yatırımlarda en çok tercih edilen türlerden birisi olduğu söylenebilmektedir.

Şimdi Cumhuriyet altını hakkında bilmeniz gerekenlere ve özelliklerine göz atalım:

Cumhuriyet Altını Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ziynet ve sikke olarak iki ana gruba ayrılan Cumhuriyet altınları, 10 farklı çapta üretilmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile standartları belirlenmiş bir altın türüdür. Basımı yalnızca Darphane tarafından yapılmaktadır.

22 ayar altından üretilirler ve iki ana gruba ait 5’erden 10 tane farklı türü bulunmaktadır. Beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olarak gruplandırılırlar. Aynı zamanda Darphane tarafından tüm Cumhuriyet altınları, yalnızca 995/1000 saflıktaki 24 ayar standart külçe altınlardan üretilmektedir.

Yatırım için Cumhuriyet Altını Almak

Cumhuriyet altınları, ziynet ve sikke olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bu iki grup içerisinde 5’er tane tür bulunmaktadır ve toplamda 10 farklı Cumhuriyet altını türü bulunmaktadır. Yalnızca Darphane tarafından üretilen Cumhuriyet altınlarına ait standart, 1951 yılında TBMM tarafından belirlenmiştir. Yatırım amacıyla tercihleri ise yüksek fiyatları nedeniyle yüksek gelir grubuna uygun bir türdür. Bu nedenle yatırım için Cumhuriyet altını almak yaygındır; ama gram altınına göre daha azdır.

Para yerine geçebilen Cumhuriyet altınları, işçiliğin düşük olması gibi nedenlerle fiziki yatırımda tercih edilmektedir. Gram altında olduğu gibi çeyrek altın mı, Cumhuriyet altını mı sorusuyla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu sorulara net bir cevap vermek ise mümkün değildir. Çünkü fiziki yatırımda, her tasarruf sahibi kendi bütçesine göre tercihini yapmaktadır.

Az miktarda para ile her ay düzenli yatırım yapmak isteyen kişiler genellikle çeyrek veya gram altını tercih etmektedir. Buna karşın daha büyük bir birikimle yatırım yapacak kişiler Ata lira ismiyle de bilinen sikke Cumhuriyet altını grubunu seçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir