GRAM ALTIN FİYATLARI

Altın Alış Satış Değişim
Spot Altın TL/Gr213.59213.74%0.19

Gram Altın Hakkında Bilgiler

Gram altın, farklı piyasalarda işlem gördüğü gibi geniş bir gelir grubuna hitap eden türdür. Çeyrek altın fiyatlarının yükselişiyle birlikte gram altın hediye amaçlı olarak yüksek talep görmeye başlamıştır. Aynı zamanda gram altında işçilik bulunmaması da yatırım amacıyla sıklıkla tercih edilmesine neden olmaktadır.

Şimdi gram altını daha yakından tanıyalım ve özelliklerine bakalım:

Gram Altın Nedir?

Gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi‘nin tescilli ürünü ve markasıdır. Türkiye’nin tek resmi altın rafinerisidir. İAR tarafından üretilen altınlar, Darphane ve tüm dünya üzerinde kabul görmektedir. 1996 yılında, İstanbul Altın Borsası, Vakıfbank, Şekerbank ve İş Bankası ortaklığında kurulmuştur.

Gram altınlar; 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gram olmak üzere farklı ağırlıklarda üretilmektedir. Her biri İAR sertifikasına sahiptir ve London Bullion Market Association tarafından onaylıdırlar. 22 ve 24 ayar olmak üzere iki farklı saflık derecesinde üretilirler.

Yatırım aracı olarak gram altının en belirgin özellikleri ve tercih nedenleri ise likiditesinin çok yüksek ve anında paraya çevrilebilen bir ürün olması gerçeği yatmaktadır. Aynı zamanda yatırımcıların güvenini kazanması ve her gelir grubuna hitap etmesi de bir avantajdır.

Yatırım için Neden Gram Altın?

Her gelir grubuna uygun bir altın türü olması nedeniyle gram altın, sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracıdır. İster fiziki ister fiziki olmayan koşullarda gram altın yatırımı yapabilirsiniz. Kuyumcudan alım yapabileceğiniz gibi elinizdeki altınları bankalara götürüp bir hesap oluşturarak gram bazında biriktirmeniz de mümkündür.

Bunun dışında borsada gram altının dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmesi vardır ve riskten korunma, spekülasyon, arbitraj gibi amaçlarla yatırım yapabilirsiniz. Son olarak gram altına forex piyasasında, fiziki olmayan koşullarda ve birçok avantajlı işlem özelliğinden faydalanarak yatırım yapmanız da mümkündür.

İşçilik ücreti bulunmayan gram altın, çeyrek altının yerini almıştır. Yatırım amacıyla çeyrek altına göre daha fazla tercih edildiğini söylemek, bu nedenle yanlış olmayacaktır. Cumhuriyet altını ile karşılaştırıldığında ise yine açık ara önde olduğunu görebilirsiniz. Elbette bu durum, fiyatları arasında büyük bir fark olmasından ve Cumhuriyet altının büyük yatırımlar için daha uygun altın türü olduğundan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir