YARIM ALTIN FİYATLARI

Altın Alış Satış Değişim
Yarım Altın682.77700.50%0.12

Yarım Altın Hakkında Bilgiler

Halk arasında yarımlık ismiyle de bilinen yarım altınlar, tasarruflarını değerlendirecek kişiler için iyi alternatifler arasındadır. Çeyrek altından 2 kat büyük olan yarımlıklar, biraz daha yüksek bütçeli yatırımcılar için uygun bir türdür. Fiyat bakımından da çeyrekliğin 2 katı olduğunu söyleyebileceğimiz bu ürün, kuyumcular dışında bir piyasada işlem görmemektedir.

Şimdi birikimlerini yarım altın ile değerlendireceklere özel olarak hazırladığımız bilgilere göz atalım:

Yarım Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yarımlık ismiyle de bilinen yarım altınlar, çeyrek altının 2 katıdır ve Cumhuriyet altınının yarısıdır. 22 ayar altından üretilirler ve 3,5 gram ağırlığa sahiptirler. 22 milimetre çapındaki yarım altınların, arka yüzünde yıldızlar içinde Atatürk portresi vardır.

Yıldızların etrafında ise nakış süslemesi bulunmaktadır. Yarım altınların ön tarafında ise Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ile basım tarihi yer almaktadır. Darphane tarafından üretimi yapılmaktadır ve işçilik maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Kimler Yarım Altın Yatırımı Yapar?

Yatırım amacıyla çok fazla tercih edildiğini söyleyemeyeceğimiz yarım altın, çeyrekliğe göre biraz daha yüksek bütçeli yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Kuyumculardan alınabilecek bu altın türü için arada kalmış bir ürün olduğunu da söyleyebiliriz.

Zaten yüksek fiyatlar ve kazanç eğrisi düşünüldüğü zaman gram altın yatırımlarının gün geçtikçe daha da arttığını görüyoruz. Bu bilgiler ışığında yarım altının küçük bir yatırımcı kitlesi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Yarım Altın Yerine Neler Tercih Edilebilir?

Genellikle hediye götürmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen yarım altınlar, yatırım amacıyla pek tercih edilmez. Günümüzde gram altının yatırım için en çok tercih edilen ürün olduğunu biliyoruz. Bunun birçok nedeni bulunmasına karşın her yatırımcının kendince bir sebebi vardır. Kimisi istediğin an bulabildiği ve bozdurabildiği için tercih ederken, kimisi düşük fiyatı nedeniyle tercih etmektedir.

Yatırım yapmanın mantığında herkesin kendine uygun olan bir yöntemi ve ürünü seçmesi vardır. Kendinize en uygun enstrümanın hangisi olduğunu düşünüyorsanız ona göre seçim yapmalısınız. Diğer türlü başarılı olmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle gerekli araştırmaları yapmalı, piyasayı takip etmeli ve ürünleri tanımalısınız. Her birinin özelliklerini bilirseniz daha kolay seçim yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir